JONES (afterwards JONES PARRY), Love Parry (1781-1853), of Madryn Park, Caern.

Published in The History of Parliament: the House of Commons 1790-1820, ed. R. Thorne, 1986
Available from Boydell and Brewer



20 Jan. 1807 - 26 Feb. 1808

Family and Education

b. 28 Nov. 1781, 1st s. of Thomas Parry Jones (afterwards Jones Parry) of Llwyn Onn, Denb. by his cos. Margaret, da. and coh. of Love Parry of Madryn. educ. Westminster 1796; Christ Church, Oxf. 1799; L. Inn 1802. m. (1) 1806, Sophia, da. of Robert Stevenson, banker, of Binfield, Berks, 1s. d.v.p. 3da.; (2) 15 Dec. 1826, Elizabeth, da. of Thomas Caldecot (formerly Reid) of Holton Lodge, Lincs., 2s. 1da. Took additional surname of Parry with fa. 14 Feb. 1807. suc. fa. 1835; kntd. 1835; KCH 1836.

Offices Held

Ensign, 81 Ft. 1794, lt. 1794, capt. 1794; capt. 86 Ft. on half-pay 1795-1803; maj. 90 Ft. 1804, brevet lt.-col. 1811; maj. 103 Ft. 1811, col. 1825; maj.-gen. 1837; lt.-gen. 1846.

Chairman, Caern. qtr. sessions; sheriff, Anglesey 1840-1.


Jones Parry contested Horsham at the general election of 1806 on the 11th Duke of Norfolk’s interest: a double return being made, his election was upheld by the House in January 1807. He again contested the seat successfully at the subsequent general election, but was unseated on petition. He supported the Grenville ministry in office and served on the Maldon election committee in January 1807. In the next Parliament he voted with the minority against the address, 26 June 1807; for the censure motion of 6 July; against the Irish arms bill, 7 Aug.; for Sheridan’s Irish motion, 13 Aug., and in the minority on the Copenhagen expedition, 8 Feb. 1808.

Jones Parry did not seek re-election in this period. During the war of 1812-14 he served on the Canadian frontier. He died 23 Jan. 1853.

Fortescue mss, Norfolk to Grenville, 4 Nov. 1806.

Ref Volumes: 1790-1820

Author: M. H. Port